Do czego służy koperta?

Każdy człowiek wysyłał nie raz listy czy to do kolegi lub koleżanki, ale również do urzędu lub na uczelnie. Jednak nie wielu wie jak przebiega proces dystrybucji i dostarczania listu pod wskazany adres. Dlatego warto przyjrzeć się tej procedurze od początku do końca.

Jak przebiega proces wysyłania listu?

hurtownia kopert kurierskichKoperta to płaskie, zazwyczaj papierowe opakowanie służące do przesłania listów, kartek pocztowych lub paczek z jednego miejsca na drugie miejsce. Zazwyczaj kupić kopertę możemy w placówce pocztowej, ale głównym dostawcami są hurtownia kopert kurierskich. Na rynku istnieje wiele różnych rozmiarów kopert. Najbardziej znane są koperty bąbelkowe, biurowe oraz kurierskie. Koperty bąbelkowe używa się głównie do przesyłania delikatnych przesyłek. Koperty biurowe używane są zazwyczaj do przesyłania dokumentów biurowych w których trzeba samemu zabezpieczyć list przed nadaniem. Sytuacja ma się zupełnie inaczej w przypadku kopert kurierskich. Są to koperty samoprzylepne, które w pewny sposób bezpieczna przesłaną zawartość w liście. Jednak zanim coś włożymy do koperty musimy poprawnie zaadresować list, a więc podać imię i nazwisko lub nazwę instytucji, adres, kod pocztowy i miejscowość. W przypadku, gdy list wysyłamy priorytetem musimy podać również swoje dane. Następnie należy przykleić w prawym górnych rogu znaczek pocztowy lub pieczątkę informująca wraz z numerem umowy zawartą z daną agencją pocztową. Następnie, gdy taki list trafia do sortowni podlega weryfikacji, pod względem czytelności nadanego listu. Tam z kolei nadawany jest numer przesyłki i okładany na półkę, która następnie po zebraniu odpowiedniej liczby kopert trafia do worka, a stamtąd do samochodu i zawożona do danej miejscowości do której został zaadresowany list. 

List zanim trafi do adresata przechodzi przez wiele rąk. Najpierw do skrzynki na listy lub do okienka, stamtąd do sortowni a następnie do adresata. Ważne by zanim wyślemy list zaadresować go prawidłowo i zgodnie z obowiązującym wzorem. Istotne jest by wypełniając rubryki wypełniać je czytelnie. To pozwoli na szybkie i sprawne dostarczenie listu pod wskazany adres.