Baofengi – skuteczna komunikacja w terenie

Od kilku lat prowadzimy firmę zajmującą się organizowaniem atrakcji ekstremalnych. Zaliczyć do tego można, skoki spadochronowe, wspinaczka, eksploracje różnego rodzaju i zabawy strategiczne. Tworzymy coraz to nowe i zwariowane scenariusze, które wymagają specjalistycznego sprzęty.

Baofengi podbijają rynek sportów ekstremalnych

baofengNa jednej z naszych ekstremalnych zabaw, pojawił się problem z komunikacją. Zabawa odbywała się na trzech, płaszczyznach: powietrze, ziemia i podziemne groty. Dotychczas używaliśmy, popularnych PMR-ów i CB radia, czyli tzw. darmowej łączności w terenie. Niestety, ich bardzo ograniczona moc, stała się dla naszych potrzeb niewystarczająca. Zaczęliśmy przeszukiwać informacje, na temat innych możliwości komunikacji w terenie. Okazało się, że firma baofeng, wyprodukowała bardzo sprytny radiotelefon, działający na dwóch kanałach ( na paśmie VHF i UHF). Można je również, zaprogramować na zakres kanałów PMR. Wystąpiliśmy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o pozwolenie i rezerwację częstotliwości na wyłączność. Po wypełnieniu odpowiednich wniosków i wniesieniu opłat, otrzymaliśmy pozwolenie na korzystanie z częstotliwości. Muszę tu dodać, że załatwianie pozwolenia, nie jest jednak prostą sprawą, jak się nam wydawało. Wypełnienie wniosku, wymaga specjalistycznej wiedzy na temat urządzeń, które chcemy używać oraz wpisania obszaru na którym będziemy działać, ponieważ na tej podstawie obliczana jest opłata skarbowa. Oprócz tych informacji, należy załączyć deklaracje zgodności i wiele innych dokumentów. Niestety, po czasie dowiedzieliśmy się, że jest prostszy sposób, mianowicie skorzystania z usług firm, które oferują legalne użytkowanie sprzętu na ich częstotliwościach.

W końcu wybraliśmy jedną firmę, która bezwzględnie, okazała się odpowiedzią na nasze potrzeby.Zaoferowała nam zarówno sprzęt jak i możliwości legalnego użytkowania. Dostaliśmy aż cztery nieobciążone kanały, a co najważniejsze, możliwość pracy do wysokości 200 m nad ziemią.