Analogowe nośniki dźwięków: winyle i kasety

Wiele osób zadaje sobie pytanie, który nośnik dźwiękowy jest najbardziej przyszłościowy. Wahania dotyczą zarówno płyt CD jak i płyt winylowych. Okazuje się, że odpowiedź wcale nie jest taka prosta. Od roku 1993 sprzedaż płyt winylowych znacznie wzrasta, a w ostatnim czasie budzą one największe zainteresowanie.

Zastąpienie płyt winylowych nośnikami cyfrowymi

płyty winylowe sklepJest ono tak duże, że większość artystów wydaje swoje płyty również w wersji na winylu. Z kolei płyty CD są zupełnie na odwrocie. Kilkanaście lat temu każdy miał w swoim domu odtwarzacz płyt CD, popularne były również discmany. Teraz płyty CD odchodzą w niepamięć, a wszystko przez elektroniczne nośniki plików muzycznych. Dlaczego więc winyle cieszą się tak dużą popularnością? Na pewno są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów. Na pewno nie można powiedzieć, że to płyty CD wyparły winyle. Przeciwnie – miłośnicy muzyki szukali rozwiązań bardziej kompaktowych, a płyty winylowe, jak wiadomo, mają dość duże rozmiary. Obecnie płyty winylowe sklep ma do zaoferowania płyty pochodzące z dawnych lat jak również płyty współczesnych artystów. Płyty winylowe najpierw zostały zastąpione przez kasety magnetofonowe. Był to ostatni analogowy nośnik muzyczny. Kasety magnetofonowe zostały zastąpione przez nośniki cyfrowe, do których należą płyty CD. Dlatego właśnie płyty CD nie wyparły winyli, a zrobiły to kasety magnetofonowe. Po płytach CD nastąpiła era nośników elektronicznych.

Tu korzystano z różnych formatów zapisywania dźwięków – przede wszystkim formatu MP3, który jest używany do dziś. Coraz więcej osób powraca jednak do nośników analogowych, jakimi są płyty winylowe. Dzięki nim mogą poczuć muzykę na żywo, odtwarzaną ze specjalnych adapterów, gramofonów. Cały ten proces jest swego rodzaju rytuałem, który nie może równać się z muzyką komputerową.